Akhisar Postası Websitesine Hoşgeldiniz.
Başarılı şirketlerin özellikleri-1 Bölüm
Bülent SAĞLAM
info@akhisarpostasi.com

( Yerel Yönetim )  Dünyada ve Türkiye'deki gelişmeler şirketlere;  ayakta kalabilmeleri, rekabet edebilmeleri, sürdürülebilirlikleri, büyümeleri ve kurumsallaşmaları noktasında önemli sorumluluk ve görevler yüklemektedir.   Türkiye'de kurumsallaşamayan aile şirketlerinin ömrü 30-35 yıl ve üçüncü kuşakta ...Haber Tarihi : 11-09-2017   Okunma Sayısı : 291  

 

Dünyada ve Türkiye'deki gelişmeler şirketlere;  ayakta kalabilmeleri, rekabet edebilmeleri, sürdürülebilirlikleri, büyümeleri ve kurumsallaşmaları noktasında önemli sorumluluk ve görevler yüklemektedir.

 

Türkiye'de kurumsallaşamayan aile şirketlerinin ömrü 30-35 yıl ve üçüncü kuşakta varlığını sürdürebilen aile şirketleri % 3'ler civarında...Özellikle ikinci kuşak çocuklar arasındaki babalardan sonra 'şirketi ben yöneteceğim' hırsı ve egoso kurumsallaşamayan aile şirketlerin en büyük belası, en büyük kabusudur. 

 

İşte bu perspektifden hareketle Türkiye'nin önemli şirketlerinde, 'üst düzey yöneticilik ve Genel Müdür'lük yapmış biri olarak, Akhisar'da faaliyette bulunan şirketlere - ki hepsi aile şirketi- ne yapmaları ve nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilgi ve tecrübelerimi aktarmak istiyorum. 

 

Bu önerilerimi 3 günde köşemde sizlerle paylaşacağım. 

 

 

NEDİR BAŞARILI ŞİRKETLERIN ÖZELLİKLERİ ?


1- Sürekli eylem yönünde kararlar üretirler.


2-Müşterilerine yakındırlar.( MÜŞTERİ ODAKLI ) 

MÜŞTERİLERİNİ mal sattığı kurum değil, " İŞ ORTAĞI " olarak görürler.


3-Yenilikçi firmalar, yönetici ve çalışanların ÖZERK ve GİRİŞİMCİLİK yanını teşvik ederler. Risk alırlar


4-İNSAN KAYNAĞINI kalite ve verimliliğinin temeli vede kurumun en önemli kaynağı olarak görürler.


5-Başarılı şirketler, UZMAN OLMADIĞI, BİLMEDİĞİ İŞLERE YATIRIM YAPMAZLAR. Şirket ne kadar büyürse büyüsün, temel faaliyet sektöründe kalmaları başarılı olmalarının en temel nedenidir. Uzman olmadığı, bilmediği alanlardan uzak dururlar.


6-Rekabetçi, değişim, dönüşüm ve yenileşme peşinde koşarlar, ARGE, INOVASYON ve OTOMASYONA YATIRIM YAPARLAR.İnsan kaynağına, ARGE, Inovasyon ve  otomasyona yatırım yapmayan firmalar rekabette geri kalan firmalardır.


7-Başarılı şirketlerin, ŞİRKET ANAYASALARI vardır.

 

Günün Sözü:

 

'' Asıl delilik; aynı şeyi yapa yapa mucize beklemektir...''  A.Einstein

 

Yazının 2.bölümünde görüşmek dileğiyle hoşçakalın sayın okurlarım...

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları