Akhisar Postası Websitesine Hoşgeldiniz.
Kaldırımlar
Arif ARI
info@akhisarpostasi.com

( Akhisar'ın Arenası )  Kaldırım, hayatın içinde en çok yarar sağlayan yol kenarıdır. Kentin süsü ve estetiği.. Yayaların güvenle rahat dolaştıkları kısımdır. Esnafın alan kaplama bölümü, büfenin mekan genişliğine katkı yapan kesimdir kaldırım. Oysa ki, sözlük anlamına bakarak, kaldırımların neden yapıldığını ve amacın ne olduğuna göz atalım: Kaldırımın ...Haber Tarihi : 22-08-2017   Okunma Sayısı : 158  

 

Kaldırım, hayatın içinde en çok yarar sağlayan yol kenarıdır. Kentin süsü ve estetiği.. Yayaların güvenle rahat dolaştıkları kısımdır. Esnafın alan kaplama bölümü, büfenin mekan genişliğine katkı yapan kesimdir kaldırım.

Oysa ki, sözlük anlamına bakarak, kaldırımların neden yapıldığını ve amacın ne olduğuna göz atalım: Kaldırımın Türkçe kelime anlamı: Sokak ve caddelerin iki yanında, yayaların yürümesi için yapılan, hafif yüksekçe yol, yaya kaldırımı. Amacı: Kaldırım veya tretuvar, sokaklarda ve caddelerde yayaların rahat ve güvenli hareket etmesi için ayrılmış yol.

Akhisar’da kaldırım ne anlam ifade ediyor. Esnafın dükkanının dışında malını sergilediği alan, kahve ve çay ocakları ile esnafın kapı dışında tabure veya sandalye atarak oturup sohbetçikler yaptıkları alanlar olarak değerlendiriliyor.  Bu anlamda kullanılan kaldırım; yayalara sınırlı açık, güvenli ve rahat hareket ederek yürümelerine imkan vermeyen yol kenarıdır.

Akhisar Belediyesi, oy kaybetme uğruna yada oyu riske etme uğruna kaldırımları raptı zapt altına aldı. Esnafın ürünlerini kapıların içine aldırtarak, zabıta kontrolleriyle bir müddet denetleyip , kendi haline bıraktı. Durur mu esnafımız, baktı kontroller yok yayıldı kaldırıma, boşluktan istifade ederek... Haydi geç geçebilirsen.. Ya aşağıya ineceksiniz ya da kendinize güveniyorsanız yayılmış ürünleri açarak aradan geçeceksiniz.  Şehir merkezinde bir taraftan yol çalışmaları nedeniyle ortadan kaldırılmış kaldırımlarda toprak üzerinde bata-çıka- takıla yürümeyi başaracaksınız, diğer yandan esnafın ürünlerinin arasından zar zor sıyrılarak geçmeyi hedefleyecek ve kaldırımların üzerinde sohbet edenlerin sağından solundan arasından omuz vurmadan, dokunmadan yürümeyi başaramaya gayret edeceksiniz. Akhisarlılar çıldırmaya, oynatmaya az kaldı. Ortalıklarda gözükmeyen makam sahipleri koltuklarında otururken, kontrolcüler odalarında Akhisarlılardan bir haber günlerini gün ederken, şikayet edecek yer bulamayan Akhisarlılar, günlerini sabırla geçirmeyi, dişlerini sıkmaya devam ediyorlar.

 

Eyy makam sahipleri, biriniz çıkın camdan bakın da, kaderine terk edilmiş şu şehre bir zahmet bakın.. İnsanlar ne yapıyor, ne şikayetleri var, sorunları nedir?    Her şey oy değildir. İnsan yaşamı bir kalitedir.. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur..

 

Bir lafımızda Büyükşehir'e; beyler sokaklar toz içinde.. Suyunuz bedava, doldurun itfaiye aracına arada bir sulayın ki, vatandaş toz yutmasın, evlere toz basmasın, esnaf saat başı ürünlerinin tozunu almaktan yorgun düşmesin, satışına set çekmeyin.. Bir zahmet..

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları