Akhisar Postası Websitesine Hoşgeldiniz.
Alhat Zeytine prim desteği dedi, Başbakan bürokratlarına talimat verdi

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Başbakan Binali Yıldırım’a zeytinyağı prim desteği alırken hammaddesi olan zeytine prim verilmemesinin üreticiyi zor durumda bıraktığını söyledi.   Alhat, “Sofralık zeytin yetiştirmek ciddi bir mücadele gerektiriyor. Zamanında sulama yapmalısınız, zamanında ilaçlama olmalı, hava iyi gitmeli. ...


Haber Tarihi : 09-09-2017   Okunma Sayısı : 40  

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Başbakan Binali Yıldırım’a zeytinyağı prim desteği alırken hammaddesi olan zeytine prim verilmemesinin üreticiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

 

Alhat, “Sofralık zeytin yetiştirmek ciddi bir mücadele gerektiriyor. Zamanında sulama yapmalısınız, zamanında ilaçlama olmalı, hava iyi gitmeli. Eğer zeytine iyi bakmazsanız o zaman yağlık oluyor. Yağlık zeytine de prim veriliyor. Ancak bakımı daha zor olan zeytine prim desteği verilmiyor. Zeytin hepimiz için sağlık demek, sağlıklı nesil demek. Bu yüzden zeytinde prim desteğine ihtiacımız var” dedi.

Konuyla yakından ilgilenen Başbakan Yıldırım, prim desteği için bürokratlarına talimat verdi. Ankara’da zeytine prim talebiyle ilgili bir sektör toplantısının gerçekleştirilerek çalışma başlatılmasını istedi.  Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alhat, Başbakan Yıldırım’a “Prim Dosyası” verdiklerini  belirterek, “Akhisar zeytinin başkenti. Sofralık zeytinin yüzde 70’ini üreten bir kent. Türkiye’deki tüm sofralarda Akhisar zeytini tüketiliyor. Bunu yapabilmek için üretici büyük bir çile çekiyor. Oysa bunu yapmasa zeytini, yağlık hale getirip zeytinyağı üretse prim desteği de alacak. Ancak üreticimiz kendisinden, eşinden, çocuklarından, ailesinden hayatından fedakarlık ederek hepimizin sağlıklı beslenmesi için çile dolu üretimi tercih ediyor. Biz bu büyük fedakarlığın desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Zeytine prim desteğinin sektöre de canlılık getireceğine dikkat çeken Alhat, “Zeytin ekonomisinde küresel ligde liderliği almamız şart. Çünkü Türkiye’nin 2023 hedefleri var. Bu liderliği alabilmemiz için fedekar üreticimize prim desteği büyük moral olacak” diye konuştu.

Meclis gündemindeki Üretim Reform Paketi ile ilgili konuşan Başbakan Yıldırım, tasarıda tartışmalara neden olan zeytinliklerle talan itirafında da bulndu:  

"Bu tasarı içerisinde bir husus var. Zeytin kanunuyla ilgili bir düzenleme. Maalesef daha düzenleme Meclis'te görüşülmeden yine muhalefet buradan bir istismar alanı aramanın peşine düştü. Neymiş? 'Zeytin alanları yok edilecek, zeytinlikler ortadan kaldırılacak'. Ben vatandaşlarıma gerçeği buradan anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, zeytin ağacı sayısı 100 milyondan 172 milyona çıktı mı? Yüzde 72 artış sağlandı mı? Zeytin tarihinden bugüne kadar 100 milyon zeytin ağacı varlığımız var. AK Parti iktidarında bu sayı 172 milyona çıkmış. Peki, zeytin üretiminde Türkiye'yi dünya ikincisi yapan kim? AK Parti iktidarı. 640 bin tondan 890 bin veya daha fazla 1 milyon tona kadar artırdık. İşte zeytinciliğe önem vermek, lafla değil; yaptığınız icraatlarla ortaya çıkıyor. Getirilen düzenleme ne? Zeytin alanı olarak bilinen yerlerde maalesef geçmişte birtakım yanlış uygulamalar, hukuksuz uygulamalarla sanayi tesisleri yapılmış. Dolayısıyla zeytin alanları kullanılamaz hale gelmiş. Birincisi bununla ilgili düzeltme yapmak. İkincisi de sanayi bölgesinde zeytin alanlarının 3 kilometre yakınına kadar asla hiçbir tesis yapılmayacak; ancak 3 kilometre daha fazla mesafeden bu tesisler kurulabilecek. Önce kurula gelecek, karar alınırsa ilgili bakanlığa gelecek. Bakanlık 'olur' verirse bu şekilde olacak. Eğer bu işin yapılmasında üstün kamu yararı varsa bu gerçekleşecek. Türkiye'nin geleceği açısından zeytin mi daha önemli yoksa yapılacak tesis mi daha önemli? Meseleyi doğru açıdan görmek lazım. Bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım" cumhuriyet

 


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler