Akhisar Postası Websitesine Hoşgeldiniz.
Akbuğa: Hükümetten Pamuk için açıklanan destek primini, diğer ürünler için de açıklanmasını beklerdik

Tarımsal destek primlerinin resmi gazete yayınlanarak açıklandığını belirten Akhisar Ziraat Odası Başkanı  Ahmet Akbuğa, pamuk dışındaki ürünler için açıklanan destek primlerini yetersiz bulduklarını söyledi. Akbuğa, akhisarpostasi.com’a yaptığı açıklamada, Türkiye ve bölge için en öneme sahip pamuğun, yeniden bölge çiftçisi için gelir kaynağı olmaya başladığını vurgulayarak, “Pamukta, geçen yıla ...


Haber Tarihi : 21-08-2017   Okunma Sayısı : 46  

Tarımsal destek primlerinin resmi gazete yayınlanarak açıklandığını belirten Akhisar Ziraat Odası Başkanı  Ahmet Akbuğa, pamuk dışındaki ürünler için açıklanan destek primlerini yetersiz bulduklarını söyledi.

Akbuğa, akhisarpostasi.com’a yaptığı açıklamada, Türkiye ve bölge için en öneme sahip pamuğun, yeniden bölge çiftçisi için gelir kaynağı olmaya başladığını vurgulayarak, “Pamukta, geçen yıla göre üretimde artışı oldu. Sazoba ve Beyoba’daki çiftçilerimiz, mısırdan vazgeçerek pamuğa yöneldiler. Bölge pamuğunun yüzde 90-95’i bu iki yerleşim yerinde üretiliyor.  Pamuğa olan bu yöneliş, bölge tarımını son derece memnun edici bir yöneliş oldu. Çok çeşitlilikle tarım yapan bölge çiftçimiz, pamuk üretimini bu yıl dekar başına 15 bin’ lerden 25 binlere taşıyarak yüzde yüz 20’ye varan artış yarattı.  Hükümet tarafından açıklanan pamuk destek primi de pamuk üreticileri için memnunluk yaratmıştır.  Pamuk üreticilerinin masrafı çok oluyor. Hükümetimizin pamuk üreticilerine verdiği ciddi bir destek var. Destekleme oranın yükselmesi memnuniyet verici, ama genel mali girdilerin de yüksek olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bizim bu desteği en iyi şekilde değerlendirmemiz  ve altın değerindeki ürünümüzü en kaliteli şekilde pazara sunmamız gerekiyor’’ diye konuştu.

 

Pamukta, dekar başına mazot ve gübre için destek ödemesinin 40 TL, kilogram başına destek ödemesinin 75 kuruştan 80 kuruşa çıkartıldığını kaydeden Akbuğa, diğer ürünler için verilen destek primlerinin rakamları çiftçinin beklentisinin altında kaldığını söyledi. Pamuğa verilen destek ödemesi kadar diğer ürünlere de destek primi verilmesinin çiftçinin tarlada tutulmasına önemli bir katkı olacağına işaret etti. Buğdayda, 5 milyon üretime karşılık 7 milyon tüketimi olduğunu, Türkiye’nin tüketim ihtiyacı için gereken 2 milyon tonun ithal edildiğine değinen Akbuğa, buna ödenen dövizin çiftçiye ödenmesi durumunda, hem açığın kapatılacağını hem de buğday üretiminin artacağını ifade etti.

 

Sofralık zeytine yıllardır destek primi talep ettiklerini hatırlatan Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, bu sefer de hükümet tarafından sofralık zeytine destek priminin açıklanmamasına  üzüldüklerini belirterek, “En kısa zamanda çiftçiye destek priminin çıkartılmasını’’ talep ettiklerini belirtti. Zeytine destek priminin 2 kuruş arttırılarak 13 kuruş olarak açıklandığını belirten Akbuğa, Dünya liderliğine oynayan Türkiye’nin, zeytin üreticisine desteğini arttırması gerektiğini sözlerine ekledi. Arif Arı 


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler