Akhisar Postası Websitesine Hoşgeldiniz.
Akhisar’a Gelen TZOB Genel Başkanı’ndan Oda Başkanlarına Miting Sitemi

    Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, çıktığı Ege gezisinde Akhisar’a gelerek, Manisa İli Ziraat Odaları Koordinasyonu toplantısına katıldı. Bayraktar, öncesinde İzmir Mustafa Kemal İlçesi’ne uğradı,  oradan Manisa’ya geldi. Bayraktar, Akhisar Ziraat Odası Başkanı  ve Manisa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ...


Haber Tarihi : 17-08-2017   Okunma Sayısı : 36  

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, çıktığı Ege gezisinde Akhisar’a gelerek, Manisa İli Ziraat Odaları Koordinasyonu toplantısına katıldı. Bayraktar, öncesinde İzmir Mustafa Kemal İlçesi’ne uğradı,  oradan Manisa’ya geldi.

Bayraktar, Akhisar Ziraat Odası Başkanı  ve Manisa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ahmet Akbuğa’nın makamına gelerek, basına açıklama yaptı. Oda başkanları sohbeti sırasında “OHAL nedeniyle Çiftçi Bayramında Ankara’da yaptığımız miting için zor izin aldık. Çiftçi Bayramı dolaysıyla düzenlediğimiz müzikli mitingi Emniyet Müdürlüğü iptal ettirme çabasına girdi. Ancak, buraya gelen çiftçilerimizin çoğu miting alanında durma yerine,  Anıtkabir ve Saray’a gidenler oldu. Önce mitingde durmaları gerekirdi, sonra buraları ziyaret etmelilerdi. Biz çiftçilerimiz için bu mitingi yaptık’’ diyerek başkanlara sitemlerini iletti.

 

Bayraktar, haber sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Arif Arı’nın sorularını cevaplarken, “bu mitingde dile getirdikleri ithalat konusunda şikayetlerini iktidarın duymazlıktan geldiğini’’ dile getirerek, “ hükümet ithalat konusunda buğdayda gümrük vergisini sıfırlama kararları aldı hem de hasat zamanında bunun yapıldığını’’ söyledi.  Bayraktar, “Bu konuda eleştirilerimizi dinleyen o günkü bakan Faruk Çelik’in “Hata’’ yaptıklarını söyledi. Bizde bu hatanın bir daha tekrarlanmamsı gerektiğini belirttik’’ dedi.  “Hükümetten bayan çiftçiler için pozitif ayrımcılık’’ istediklerini, bayanları tarlalarda tutmanın ve genelde bayanlar üzerinde olan tarımın çok önemli olduğuna vurgu yapan Bayraktar, “Bayanlara pozitif ayrımcılık isterken destekleme priminin devletin doğrudan yüzde 50’sini bayanlara verilmesini  önerdik’’ diye konuştu.

 

   Tarımın, sanayi kadar önemli bir açık sektör olduğunu ve istihdamın sanayiden daha fazla gerçekleştiği bilgisini veren Şemsi Bayraktar, “Bazı kesimler, zor şartlarda çiftçinin üretim yaptığını bilmiyor. Bazılarının tarımın reel bir açık sektör olduğunu anlamıyor. Açık alanlarda üretim yapıldığını bilmiyorlar. Bunlara, tarımın bir açık sektör olduğunu anlatmamız gerekir, anlatamazsak  tarım eriyip gider ve uzmanlarca dünyada ileride başlayacağı anlatılan açlığın kucağına atılmış oluruz. Bu konuda ciddi bir mücadele yapmamız gerekiyor. Oda başkanları olarak bizler, basının da bu konuyu sık sık dillendirmesi gerekiyor. Oda başkanlarımız buralarda milletvekillerine tarımı iyi anlatmalıdır. Sorunların çözümü konusunda bir baskı oluşturmaları gerekir. Zorlamazsanız, sorunların çözümü konusunda duyarsız kalırlar. Sık sık tazik yapın.  5.5 milyon tarımda istihdam var. Bu rakam sanayinin üzerindedir’’ diye konuştu.

 

Bayraktar, dünyada iklimlerin değiştiğini, beslenmenin bile değişime uğradığını anlatırken Çin örneğini vererek, “Artık Çin’de insanlar pirinçle beslenmiyor. Et yiyerek ve süt içerek beslenmeye başladı. Bu da ot, saman yetiştirmeyi ön görüyor demektir.   Ege’de çok ciddi ve mükemmel tarım yapılıyor. Çok türlü bir üretim var. Bu nedenle çiftçiyi tarlada tutmak gerekiyor. Bu konuda oda başkanları yerlerinde oturmamalı, bu konuda çalışmalar yapmalılar. Mesela Mustafa Kemal’de gördük. Örnek bir proje yapılmış. Bayanlar için alan kiralanmış ve bir kooperatif kurmak marifetiyle burada üretim yapılıyor. Üretilenlerde yine bu bayanlar tarafından kurulan stantlarda satılıyor. Bu projeler artmalı ve kadınlarımızı tarlalarda tutmalıyız. Artık tarlalarda yaşlılar ve kadınlar kaldı. Gençler kentlere göçüp varoşlara yerleşiyorlar. Burada iş yok. Vasıfsız oldukları için inşaatlarda çalışıyorlar. Bu gençleri tarlalarda tutmanın yolları bulunmalıdır. Aman dikkat diyoruz! Eğer bu gençleri tarlalarda tutamazsak ülkede tarım biter ve açlığa düşeriz’’ uyarısını yaptı.

 

Bayraktar, üzümde geçen yılki rekolteye yakın bir rekoltenin gerçekleşeceğini anlatarak, “Üzümde fiyatları 4-4.5 TL’de tutulması gerektiği üreticiler tarafından belirtiliyor. Bu 4 TL’nin altına düşerse biteriz, para kazanamayız diyorlar. Umarım rakamlar bu civarda tutulur’’ dedi.

 

Şemsi Bayraktar, yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanını ziyaret ettiklerini belirterek, “Sayın Bakan’a son bir yılda girdi artışlarını izah ettik. Mazot desteğini hatırlatıp, gübre için de destek verilmesi gerektiğini belirttik. KDV’de yapılan indirimin üreticiye yansımadığını belirttik. Elektrik faturalarının maliyetini dile getirdik. 75 dekarda ekili mısır tarlasının 35-40 metreden çekilecek su ile sulanacağını ve elektrik faturasının 30-40 milyarı bulacağını vurguladık. Tarım, çiftçiler için tek bir program yapmayan TRT payının çiftçinin ödediği faturalardan kaldırılmasını talep ettik’’ sözlerini kullandı.

Zeytinliklerin TBMM’de gündeme getirildiğinde,  Toprak Koruma Kurulunun şimdiye kadar 2.1 milyon hektar araziyi imara açılmasına imkan verdiğini Başbakan’a ilettiğini ve bu kurula zeytinlerin korunması bırakılırsa zeytinliğin kalmayacağını belirttiğini ifade eden Bayraktar,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zeytinliklerin kurtulmasında sözlerim etkili odu. Bu konuda etkili lobi çalışmaları da yapıldı ve ysa tasarısı geri çekildi. Ancak ilk fırsatta yine TBMM gündemine getireceklerini biliyoruz. Onun için bu konuda dikkatliyiz ve takipteyiz. Tarımda israfın çok büyük boyutları var. Üreticiden tüketiciye ulaşana kadar israf var ve boyutu hayli yüksek. Bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız. Özellikle buğdayda çok israf var. Karpuz ve kavun üreticisinin borcu var. Bu konuda yapılandırma istedik. Bunu eleştirenler oldu ama, bizi anlamadılar. Çiftçinin dostu az. Düşmanı fazla. Bu lobiler karşısında odalarımız boş durmamalıdır. Karşı çalışmalarını ve mücadelesini ciddi yapmalıdırlar. ‘’  Arif Arı


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler